Krótkie,ale znaczące Camino :: Małgorzata Płonowska Płonowska :: 2018-11-30 13:48:22
Krótkie,ale znaczące Camino

  Na Camino zdecydowałam się bardzo szybko.Niewiele słyszałam o tej drodze.Jakieś wzmianki,krótkie informacje.Planowałam jakis krótki odpoczynek tej jesieni,ale nie chciałam,aby to było jałowe leżakowanie.Potrzebowalam czegoś więcej.Wsłuchania się w siebie.Od znajomej dowiedziałam się,ze wybiera się na swoje już trzecie Camino.Poczułam,że może to jest to własnie.I zabrzmi to nieracjonalnie,ale coraz bliżej mi do intuicyjnego poznania niż rozumowego-usłyszłam w głebi duszy wyrażne;"Idż,nie martw się."Dopytałam ją trochę o informacje i wyruszyłam sama nawet nie wiedząc skad rozpocznę swoją drogę.Plan był krótki:"dotrzeć do Santiago a pózniej zobaczymy".I tak się też stało.Dalej to juz mnie zwyczajnie poniosło.Nawet nie spodziewałam się,że ze mnie taka podróżniczka.Że podrózując sama będę czuła się  tak doskonale.

   Nieznajomośc hiszpańskiego nie...


Pokaż całość »

Camino story - luty 2017 :: Kasia Grz :: 2018-11-16 22:23:50
O chrześcijańskości lub katolickości camino

Tak sobie czytam rózne blogi i komentarze, które można streścić tak: camino dla katolików  (ewentualnie chrześcijan), albo camimo jest katolickie (ewentualnie chrześcijańskie).

Z całym szacunkiem, szłam camino w trudnych warunkach w zimie, spotkałam wielu ludzi i nie zauważyłam "chrześcijańskości" badź "katolickości" camimo. Może i wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej, ale teraz jest dla wszystkich, po prostu jest szlakiem dla LUDZI, bez segregacji na wyznania. Dla mnie nie była to pielgrzymka w sensie katolickim albo chrześcijańskim, ani jakiejkolwiek innej religii, była to wewnętrzna potrzeba duchowa, a nie religijna. I nie muszę mieć błogosławieństwa żadnego biskupa, żeby pójść i przeżywać camino.

Tradycje pielgrzymkowe istnieją w różnych religiach i tradycjach, nie tylko chrześcijańskiej (np. buddyźmie, hinduiźmie itd). Musi być  w tym głęboki sens duchowy: drogi,...


Pokaż całość »

Camino story - luty 2017 :: Kasia Grz :: 2018-11-16 21:23:41
Wstęp albo zniechęcająco ;)

Leon - Santiago

Santiago-Fisterra-Muxia

Pod koniec 2016, właściwie to w ostatnie dni roku opętało mnie nagle i bez uprzedzenia Camino de Santiago. Tak zupełnie na amen, nie wiedząc absolutnie nic wcześniej o Drogach Jakubowych. Opętało i wezwało nieodwołalnie, bo o niczym innym nie mogłam myśleć (ani czytać).  I pojechałam (poleciałam) żeby przejść camino na początku lutego 2017. Ta opowieść, to nie jest przewodnik, ani poradnik praktyczny (chociaż takowych wskazówek wszystkim zainteresowanym chętnie udzielę). To jest osobista historia o drodze, o miejscach i  o ludziach camino, tych którzy pojawili się na mojej drodze, albo szli wraz ze mną.

Czy było warto? To były najpiękniejsze 3 tygodnie z mojego życia. Czy było łatwo? Nie, nie było. Były krew, pot i łzy (nie no, z krwią to przesadziłam - krwi nie było). Był ból...


Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo, del Norte :: Tamara Frączkowska :: 2018-11-10 00:11:31
Irun - początek Drogi

Pierwszy dzień na Camino jest trochę dziwny: jeszcze trochę jesteśmy w domu i już trochę na Camino. Nasze przyzwyczajenia z domu są jeszcze na tyle silne, że Camino jest jakby troszkę obok nas. Jeszcze dziwnie czujemy się w wieloosobowej, koedukacyjnej sali i w koedukacyjnej łazience. Jeszcze nieporadnie pakujemy rano plecak i długo dopasowujemy go na ramionach – tak, żeby leżał wygodnie. Ale już za kilka dni to wszystko się zmieni. Camino stanie się naszym nie tylko zewnętrznym, ale i wewnętrznym życiem.

Do Irun przyjechałam 8 października i, po zakupieniu Credencial del Peregrino w Albergue de Peregrinos de Irun, postanowiłam zacząć swoje Camino del Norte we… Francji. Tak, taksmiley Przez Irun przepływa rzeka Rio Bidasoa, a nad nią...


Pokaż całość »

Grzesiek i Jacek: Szczecin -- Santiago :: Grzegorz Szkibiel :: 2018-11-01 10:40:07
13 Sierpnia: Kahlsmuelle -- Marburg

W sumie, to nie wiem, czy etapy były za krótkie, ale faktem jest, że na noclegi przychodziliśmy wcześnie, a co za tym idzie, o 21 często już grzecznie spaliśmy. W każdym razie, wstawaliśmy bez budzika, zwykle przed szóstą rano. Tak było i tym razem -- my czekaliśmy na śniadanie, a nie śniadanie na nas.

Dworek zamieniony na gospodarstwo agroturystyczne był ciekawie urządzony. Porządek iście niemiecki zwracał uwagę. Na dworze trochę przeszkadzały osy i muchy, wewnątrz nie był to problem.

Pokaż całość »

Grzesiek i Jacek: Szczecin -- Santiago :: Grzegorz Szkibiel :: 2018-10-28 16:16:15
12 sierpnia 2018: Spieskappel -- Kahlsmuelle

I znów zacznę tak samo: mamy przyjemni chłodny poranek. Słońce wschodzi coraz wyżej. Jest niedziela. Na mszy byliśmy wczoraj. W tej krainie Ewangelików bardzo trudno jest znaleźć kościół katolicki a jeszcze trudniej odpowiednią mszę. Podobno za Marburgiem będzie łatwiej...

Szybko mijamy uśpione uliczki i dochodzimy di kościoła. Jest zamknięty, chociaż dzwony biją regularnie o pełnej godzinie.

Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo, del Norte :: Tamara Frączkowska :: 2018-10-20 18:50:19
Camino - opowieść o ludziach

2018 rok, moje trzecie Camino: CAMINO DEL NORTE (Irun – Oviedo) było, z różnych przyczyn, zupełnie inne niż dwa wcześniejsze. Czułam to już w czasie wędrówki. Jednak teraz w domu, gdy przeglądam notatki i zdjęcia, czuję to jeszcze bardziej. Gdy przypominam sobie kilometr po kilometrze (a było ich ponad 500), dzień po dniu (a było ich 28), zauważam coś czego nie widziałam w czasie wędrówki. Dzisiaj widzę, że opowieść o moim Camino del Norte mogłaby być OPOWIEŚCIĄ O LUDZIACH, których tutaj spotkałamheart O ludziach, którzy towarzyszyli mi w Drodze przez kilka, czasami kilkanaście kilometrów, czasami przez kilka dni. O ludziach spotykanych w albergach.

Już pierwszego dnia, gdy czekałam na otwarcie alberga w Irun, poznałam Japonkę Masako i holenderskie...


Pokaż całość »

Grzesiek i Jacek: Szczecin -- Santiago :: Grzegorz Szkibiel :: 2018-10-20 16:29:31
11 sierpnia 2018: Dagobertshausen -- Spieskappel

Jest zimno. Startujemy bardzo późno (jak na nas), około ósmej. 

Najpierw idziemy pod górę skrajem lasu. Jak zwykle, omijamy wszelkie skupiska drzew, ale dziś średnio mi na tym zależy. No chyba, że weźmiemy pod uwagę silny wiatr, który może być nieco denerwujący. Mijamy autostradę nr 7 -- trzy zatłoczone pasy w każdą stronę. Zaczyna padać deszcz. 

Pokaż całość »

Grzesiek i Jacek: Szczecin -- Santiago :: Grzegorz Szkibiel :: 2018-10-19 09:32:33
10 sierpnia 2018: Schemmen -- Dagobertshausen

Nad boiskiem i całym Schemmen pojawiły się czarne chmury tak, że wydawało się, że jest już ciemno. W okolicznych domach paliło sie światło. Wydawało się, że mamy już późny wieczór a tymczasem nie było jeszcze nawet siedemnastej. Wtuliłem się w śpiwór i zamknąłem oczy. Było jednak mocno za wcześnie na sen. Boisko, oprócz wiat, mialo jeszcze budkę, w której pewnie rozkłada się kiosk z frytkami, kiedy jest jakaś impreza. W każdym razie na obitych blachą półkach było pełno tłuszczu. Burza otworzyła drzwi do kuchni, czy też pokoju socjalnego, gdzie stały skrzynki z napojami. Około godziny dziewiętnastej, burza ustała, znaczy coś tam jeszcze popadywało, ale niebo rozjaśniło się i wiał dość silny wiatr, który przeganiał chmury.

Nagle, do naszej wiaty podjechał samochód -- monitoring sąsiedzki działa -- w końcu, to środek wioski, a my siedzimy w tej wiacie już dobre dwie godziny.  Okazało się, że...


Pokaż całość »

Grzesiek i Jacek: Szczecin -- Santiago :: Grzegorz Szkibiel :: 2018-10-18 20:25:15
9 sierpnia 2018: Netra -- Schemmen

Okazało się, że wraz z nami, u pani Annelise nocował inny pielgrzym, który wyruszył na trasę zanim my się obudziliśmy. Spotkaliśmy go później na trasie, bo miał on tempo marszu znacznie wolniejsze od naszego. A tak jeszcze, przeglądając księgę gości, znaleźliśmy też wpis od Michała Kamińskiego, który też tam nocował robiąc Camino jako trening przed zdobyciem biegunów.

Kawa była przed śniadaniem. Po śniadaniu ruszyliśmy i zrobiła się 7:30. Szybko minęliśmy Netrę i wyszliśmy na pola. O godzinie ósmej zacząłem czuć palące słońce. Od tej pory zaczęło być coraz goręcej. 

Pokaż całość »

Chcesz pisać?

Chcecie pisać o swoim Camino? O tym jak się przygotowujecie... jak dojrzewają w Was marzenia o drodze... o tym jak mijają kolejne dni na Camino... o wszystkim czym chcecie się podzielić...? Piszcie swojego CaminoBLOG'a!!!

Wystarczy zarejestrować konto » i możecie zaczynać!