Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » Melide
« Martinan Meson »
Melide
mieszk. 8300 wys. 454 m.n.p.m. Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel

Refugio: 130 miejsc, obok kościoła Santa Maria, prysznic, kuchnia, pralka, suszarka, jadalnia, magazyn na rowery, w pobliżu znajduje się klub młodzieżowy, więc może być głośno.
Kilka hoteli, hostali, bary, restauracje, churroteria(!), sklepy i markety.
W tym małym miasteczku znajduje się kilka kościołów: San Roque - na prawo po wejściu do miasta, Santa Maria - na zachodnich obrzeżach, Sancti Spiritus - kościół parafialny w centrum, sello można dostać między 17 a 19.

Informacja kulinarna: jesteśmy już w prawdziwej Galicji i warto tu spróbować regionalnej specjalności: ośmiornicy (pulpo). Najlepiej udać się tu do Casa/Pulperia Ezequiel - tradycyjnej pulperii serwującej ostrą ośmiornicę w winie na drewnianych talerzach z chlebem i białym winem Ribeiro. Podążając strzałkami do miasta znajdziemy ją po lewej stronie zaraz po dotarciu do głównej drogi, przed głównym placem. Ośmiornice można znaleźć w wielu menu w Galicji.

Komentarze

Koniec primitivo zauważalny. Tłumy na trasie, komercja i to poczucie wyboru właściwego camino - bezcenne. 50 km można jeszcze jakoś przeżyć.

29.06.2018 Grzesiek

W Meldie koniecznie idźcie do churrerii O Burato. Świetne churros i gorąca czkolada.

22.08.2015 AniaZ

Idzie się dużo szybciej niż myślałam, Melide to coś jak Kazimierz. Jest zaraz za rynkiem cafeteria i można zjeść tłusto i tanio.

01.07.2014 Ania

To prawda w Melide polecam najlepiej przyrządzania ośmiornice, no może jeszcze konkurować z Melide O Cebreiro. Polecam w pulperii w okolicach rynku. Aktualnie najlepsza w Ezequellu.

13.10.2013 Bolesław

Obecnie municypalne zamknięte (ogłoszenia są w albergach co najmniej od Gonzar). Nocleg zastępczy na sali gimnastycznej od godz. 15. Spałem w Pereiro przy wyjściu z miasta. 10EUR i to było pod względem jakości najlepsze alberge na moim Camino. Wi-Fi. Gniazdko dla każdego łóżka. Dobrze wyposażona kuchnia. Przestronne dormitoria.

05.10.2013 Michał

W Pulperii Ezequiel porcja ośmiornicy 6,5e. Starcza na dwie osoby. Uwaga! Za chleb płaci się 80centów od osoby (a jest on podawany z automatu), a wodę podają butelkowaną za 1euro.

11.06.2013 Weronika

bardzo duże schronisko municypalne. Kilka dormitoriów. 2 pralki, suszarka, pusta kuchnia. Prysznice takie sobie - z pewnym brakiem prywatności, jak to w tym regionie. blisko jest kościół, msza o 20.00 Dużo marketów i restauracji (można zjeść Pulpo). Żeby tu trafić: cały czas szlakiem, dochodzi się do ronda, tam w prawo i pod górę. Dochodzi się do placyka z kościołem po prawej i jakimś budynkiem państwowym na wprost. Trzeba iść wtedy uliczką na wprost (mijając placyk i kościół po prawej stronie), potem prosto.

09.10.2012 Paweł SJ

są minimum 3 albergue w Melide pierwsze prywatne gdy przechodzi się przez centrum przy rondzie. Drugie prywatne znajduje się obok municypialnego (160 miejsc) pod sam koniec miejscowoci (przed górką z cmentarzem). Na obydwa kieruje strzałka do prywatnego.

04.10.2012 :)

Wpis poprzedni dotyczy Arzua!!! W Melide duże schronisko nowoczesne, w kuchni brak wyposażenia, kościół obok był otwarty,ale nie było informacji kiedy będzie Msza św.

24.06.2012 Ola:)

Muncypialne schronisko przy szlaku niedaleko kościoła. 5 euro. Ilość miejsc 46!!!!. Piękny budynek, połączenie starych kamieni i nowoczesności, bardzo funkcjonalny, pralka i suszarka. Duża jadalnia z kuchnią. Brak garnków w kuchni. obok dużo barów z menu peregrino (10euro). Msza święta z błogosławieństwem dla pielgrzymów.

24.06.2012 Ola:)

wczesniej czytajac komentarze na forum nie za bardzo wiedziałam co znaczy \"szok dla osob ceniacych kameralna atmosfere camino primitivo\", ale gdy tylko wchodzi sie na wspolny szlak, czyli na camino frances zaczynasz rozumiec. Rezczywiscie po camino primitivi, które cechuje spokoj, kameralna atmosfera, ludzi spotyka sie zazwyczaj tylko w schroniskach, na szlaku rzadko i tylko przelotnie to camino frances przypomina bardziej morze ludzi, autostrade a nie szlak pielgrzymi. Ale moze to specyfika sierpnia, bo wtedy tez jest wiecej ludzi.

10.11.2011 Joanna

Melide to szok dla osób ceniących sobie kameralną atmosferę camino primitivo. A ośmiornica w Ezequielu faktycznie smakowita.

22.08.2010 Magda

Albergue provisional w hali rzeczywiście wygodne (3€), ale w kuchni nie ma NIC, ani jednego garnka, kubka, sztućca, nic!

31.10.2009 Kate Walker

Jest drugie albergue provisional (tymczasowe) w hali za 3 euro z klimatyzacją, kuchnią i prysznicami, ok 35 miejsc, dobre warunki.

07.09.2009 Romek

cena, jak w całej Galicji - 3 euro. pokoje są różne, nam trafił się 4osobowy, z łazienką i wanną :)

04.09.2008 dorota

W tym refugio zostałyśmy pogryzione w nocy przez jakies robaki...Wolę nie wnikać co to było, ale ostrzegam...

15.07.2008 Ania

najnowsze wiesci o Pulperii! zdaniem okolicznych hospitaleros prym wiedzie aktualnie La Garnacha znajdujaca sie zaraz po lewej przy wejsciu na glowna ulice miasta, porcja za 5€ w sam raz na sprobowanie dla 2 osob. Do tego kolejna specjalnosc regionu wino Ribeiro. Polecam!

24.03.2008 Piotr

Jeżeli będizecie spać w Melide to na rynku polecam Pulperie :) chyba warto spróbowac specjalności Galicyjskiej - ośmiornic. Bardzo dobre a jedna porcja za 5 euro wystarcza spokojnie na dwie osoby. chciałam jeszcze podzielić sie mym spostrzeżeniem na temat galicyjskich albergue...... jeżeli na kartce którą dostaje się w ST Jean Pied De Port jest napisane że są w nich kuchnie, niekoniecznie znaczy to że można w nich coś przygotować.... albo nie ma naczyć, albo elektryczny piecyk nie dzałał :/

14.09.2006 Ola

Camino

Etap 30 (Palas de Rei - Arzua (29.5 km)), 50 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 11 (San Román da Retorta - Melide (30.7 km)), 50 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« Martinan Meson »
» Start » Miasta na Camino » Melide
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022