Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » Monte do Gozo
« Monreal Montefurado »
Monte do Gozo
wys. 340 m.n.p.m. Albergue Fontanna Restauracja Bar Sklep Bank Apteka Camping

Albergue

1. Albergue de la Xunta del Monte do Gozo: 500 miejsc, cena: 6€, pokoje 8-osobowe z łóżkami piętrowymi, tel. 981-55-89-42, całoroczne, otwarte od 13, amfiteatr, bary, restauracje, sklepy samoobsługowe (dość drogie), ciepła woda, pomieszczenia do przygotowania posiłku, internet; 2. Centro Europeo de Pergrinacion Juan Pablo II – Monte del Gozo, zwane Polskim Albergue: donativo, Rua das Estrelas 80, tel. 981-597-222, www.albergue.pl, ceperegrinacion(małpa)alfaexpress.net, prowadzone przez polskiego saletyna o. Romana Wcisło i polskich wolontariuszy (słynne już są przygotowywane przez nich posiłki): Zupa o 20:30 to już chyba ikona tego miejsca :) (Michał, 2013-10-05), Wielkie dzięki dla o. Romana i wolontariuszy za ciepłe przyjęcie. Zupa pyszna. Polecam to miejsce wszystkim którzy idą Camino. (Krzysztof, 2012-08-03), internet, drukarka, możliwość dojazdu do Santiago autobusem nr 6 (cena biletu 1€), możliwość wynajęcia pokoju 2-os. za 12€, jak trafić: Po lewej stronie szlaku zobaczymy na wzgórzu potężny pomnik pielgrzyma, upamiętniający m. inn. peregrynacje św. Franciszka i Jana Pawła II, poniżej malutką kaplicę św. Marka (z butami – obejrzyjcie figurkę stojącą po prawej stronie ołtarza); szlak idzie prosto do Santiago, do alberge trzeba skręcić w lewo. Po przejściu bramy prowadzącej na ogrodzoną łąkę ścieżka prowadzi w prawo w dół do miasteczka wakacyjnego, wybudowanego bodajże w 1993 r. mogącego gościć jednocześnie około 1800 ludzi – na alberge przeznaczone są trzy pierwsze długie budynki mieszczące około 400 pielgrzymów. Polacy mogą jednak przejść przez tę łączkę idąc na wprost po przejściu rzeczonej bramy, wyjść na ulicę, gdzie po drugiej stronie znajdą Europejskie Centrum Pielgrzymowania prowadzone przez saletyna – ojca Romana Wcisło. Noclegi są tam „donativo”, warunki proste, ale sympatyczne – duża kuchnia, łazienka, prysznice. (Bogdan, 2010-06-29); od 01.10.2013 w remoncie

Dobre miejsce na nocleg, zwłaszcza jeżeli następnego dnia zamierza się dotrzeć na Mszę Św. dla pielgrzymów o godzinie 12:00.

Camping Monte de Gozo - pierwsza klasa, pełne wyposażenie, oznakowanie z Camino i N634.

Miejsce zwane Górą Radości (Monxoi). Znajduje się tu kaplica San Marcos (Msza św. o 19:30). Jest to pierwsze miejsce z którego widać wieże katedry Św. Jakuba (dziś jest to trochę utrudnione przez drzewa które wyrosły między górą a katedrą) - najlepiej w przy pomnik przedstawiającym pielgrzymów zmierzających do Santiago.

Komentarze

Albergue Xunta jest w pawilonie 29, na wschodzie kompleksu (strzałki kierują do recepcji prywatnego albergue na zachodzie kompleksu od 13euro) i nocleg w Xunta kosztował w październiku 2022 jedynie 8euro, kuchnia bez garnków, (w "polskim" albergue podobno okupują uchodźcy...)

29.10.2022 Przemysław

Polskie Albergue nadal donativo, recepcja od 13 do 22, w restauracji (otwartej od 15.15) jedno danie 5 Euro, dwa 9 Euro. Mozliwosc noclegu pod namiotem. Msza w San Marcos po hiszpansku nadal o 19.30. Blogoslawienstwo pielgrzymow w albergue o 22.15. Nadal mozliwosc druku kart pokladowych i przewaznie jest opcja zostania wiecej niz jedna noc.

03.07.2019 Tomek

Mam bardzo pozytywną opinię nt polskiego albergue: mieści się w cichutkim miejscu, ma duży ogród, bardzo dobre i tanie (4,50e główne danie z winem, 8e całe menu) jedzenie, to taki trochę campus, kilka budynków, dużo zieleni i co najważniejsze: donativo, spokój, cisza i mozna zostać kilka nocy (nadal donativo). Dla mnie, w 3. dniu kryzysu, miejsce bardziej niż wymarzone żeby wydobrzeć. Są tez Priv pokoje po 17e pokój 1os i 24e pokój 2-os.

11.09.2018 Nina

Wolontariusze ratują to miejsce i robią na prawdę świetną robotę - starają się bardzo. Najzimniejsze miejsce w jakim byłem. W restauracji dobrze zjesz (nawet schabowego) o ile nie trafisz na zorganizowaną grupę bo wtedy usłyszysz, że jest dziś zamknięte (mimo wywieszonych godzin otwarcia). Poczułem się wtedy jak osoba gorszej kategorii szczególnie, że w Santiago jest sto miejsc aby coś zjeść albo chociaż coś kupić w markecie a ja chciałem wspomóc "Polską Albergę". Jedyne miejsce na Camino jakie spotkałem z opłatą za używanie kuchenek. Czajnik bezpłatny.

28.04.2018 Mariusz

Dalej donativo, miejsc 60, kuchnia świetnie wyposazona, jedna kuchenka z dwoma palnikami 0.20€ za 15min gotowania. Wolontariusze ze wszystkim pomoga, jest biblioteka i komputer :) przy barze sklepik z podstawowymi produktami

13.08.2017 MartiMoni

W zimniejsze miesiące (marzec) niestety nie polecam polskiego albergue. Choć pan, który nas przyjął był wspaniały, miły i pomocny, to w samym albergue zimno straszliwie - był tylko jeden mały elektryczny kaloryferek. O tej porze roku stołówka zamknięta.

09.04.2016 Kat

Polskie albergue - polecamy. W menu del peregrino za 8€ jest schabowy czy sałatka jarzynowa (trochę inna niż ta tradycyjna ale jest ok!), porcje są duże. Wolontariusze bardzo pomocni, zajmują się także oprawą muzyczną mszy w katedrze o 9.30. Kuchnia jest dobrze wyposażona. Miejsce bardzo sympatyczne.

10.08.2015 Kasia i Paweł

Polskie albergue: samo albergue ma tylko 20 lozek, ale w przypadku pelnego albergue, jesli inne pomieszczenia sa wolne, wolontariusze przyjmuja do pomieszczen przeznaczonych dla grup zorganizowanych lub na podloge. Rozklady jazdy autobusow na tablicy korkowej w albergue, jednak nie radze przywiazywac sie do godzin odjazdow ;) zupa niestety juz nieaktualna

23.07.2015 agata

Tyle Polaków na Camino można spotkać tylko tam! Donativo, można zostać kilka dni, kuchnia z wyposazeniem. Do Santiago oficjalnie 4 km, ale w rzeczywistości ok 6,5 km. Sympatyczni wolontariusze z Polski, Msza w języku polskim w katedrze o 9:30.

10.11.2014 Ada i Piotrek

W polskiej alberdze menu del peregrino 8E. Bilet na autobus linii 6 do Santiago kosztuje 1E.

14.09.2014 Niezgódka

Polecam Polskie Albergue! Wolontariusze bardzo sympatyczni i chętni do pomocy. Autobus z Santiago na lotnisko (http://www.empresafreire.com/html/ingles/seccion0.php) zatrzymuje się w San Marcos przy restauracji "SUSOS" (5-10 min. od Polskiego Albergue), jednak nie ma tutaj tabliczki z rozkładem jazdy. Niestety rozkład trzeba sprawdzić w Santiago. Z San Marcos na lotnisko jedzie około 15 minut.

11.09.2014 Hania

Polskie albergue jest trochę z boku camino (dodatkowe informacje, ok 100 m). Dobre miejsce do zatrzymanie się. Kuchnia dobrze wyposażona, wifi, miejsce do prania, dobry klimat. Blisko schroniska jest przystanek autobusu linii 6, połączenie do Santiago, oraz przystanek autobusu, którym można dojechać na lotnisko (bilet kosztuje 3 euro). Polecam.

30.07.2014 Mariusz

UWAGA! Msze święte dla polskich (i nie tylko) pielgrzymów, odprawiane w języku polskim w Katedrze od 1 lipca 2014 - do 30 września -od poniedziałku do piątku. Godzina: 9:30 rano, miejsce: kaplica San Andres (św. Andrzeja) pierwsza kaplica w nawie poprzecznej dla wchodzących przez Portal Rajski z camino frances. (lokalizacja może się zmienić dla pewności proszę zajrzeć na https://pl-pl.facebook.com/polskiealbergue (nie trzeba być zarejestrowanym na facebooku, żeby wejść na te stronę)

17.07.2014 Ewa z okolic Warszawy

Polskie albergue otwarte,można zostać na kilka dni,kuchnia w albergue wyposażona,ale kuchenki elektryczne na żetony;jest też restauracja z menu i hostal z pokojami po 15 euro za osobę;wieczorne msze,miła atmosfera,spokojnie,dobre miejsce wypadowe do Santiago 5 km.

03.07.2014 Paweł i Basia

Camino

Etap 32 (Pedrouzo (Arca) - Santiago de Compostela (18 km)), 4.5 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 34 (Pedrouzo (Arca) - Santiago de Compostela (18 km)), 4.5 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« Monreal Montefurado »
» Start » Miasta na Camino » Monte do Gozo
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022