Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » Baamonde
« Azofra Ballota »
Baamonde
Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Albergue

Albergue de la Xunta de Baamonde: 94 miejsca, cena: 6€, Ctra. Vilalba 9, otwarte od 13-tej; całoroczne, tel. 628-25-03-23 / 982-39-81-63, kuchnia (dobrze wyposażona), kanapy przy kominku, pokoje kilkuosobowe, jedno duże pomieszczenie z łóżkami piętrowymi, pokój 6-osobowy z prysznicem, pościel jednorazowa, ogród, trawka, stoliki na wieczorne rozmowy, osobny budynek z prysznicami i toaletami; duże i gościnne, chociaż pełne latem. Menu w barze 9€

Jeśli chcemy przejść minimalną liczbę kilometrów by otrzymać Compostelkę - sto kilometrów, możemy właśnie tu rozpocząć pielgrzymkę. W Baamonde łączy się nasze camino jacobea z dawnym camino królewskim A Coruña -Madryt, dziś zamienione w drogę szybkiego ruchu A-6. Wyróżnia się kościół parafialny Santiago (idąc camino, zobaczymy go na górze po prawej stronie), z XIII wieku, chociaż jego wygląd zewnętrzny może wydawać się romańskim. Obok niego, zastaniemy potrójny krzyż, z XVIII wieku, tworzący Drogę krzyżową. Główna strona przedstawia podobiznę Chrystusa a awers Matkę Boską Bolesną.

Nie wiem czy to jeszcze aktualne, ale w 2007 r. byłem tam w fantastycznej restauracji prowadzonej przez poetę Xoana Corral. Samo wyposażenie pomieszczeń jest już poezją, jedzenie też, a gospodarz znajduje czas na pogawędkę z każdym gościem (ze mną raczej na migi, bo nie znam hiszpańskiego :) Restauracja "Galicia" jest ok. 250 m od schroniska, w kierunku camino. (Marcin, 2008-11-27) Potwierdzam informacje od Marcina. Też tam jadłem i byłem świadkiem czytania wierszy przez starszego Pana hiszpańskiej parze przy stoliku obok. Przy okazji poleca odwiedzenie pracowni muzeum mistrza Victor Corral Castro uliczką za kościołem w prawo w calle de Museo, na jej końcu. Wiele ciekawych eksponatów, a sam Mistrz oprowadza i pokazuje. Jedna jego rzeźba znajduje się w Santiago. (Maciej, 2009-03-11)

Tym, którzy stęsknili się za morzem polecam kąpiel z rzece w Baamonde. Dobre odświeżenie po drodze w upale;) (Ziemek Socha, 2010-09-02)

Komentarze

Wychodząc z Baamonde długo idzie się asfaltem. Po powrocie na ścieżkę leśną, na jej końcu mamy rozwidlenie szlaku. Jeden kamień wskazuje 95 km do Santiago, drugi 86 km. Oba szlaki prowadzą do Miraz, różnią się długością i przewyższeniami, choć oba oznaczone są jakoś średnio trudne. Tablica przy kamieniach nie jest czytelnie oznakowana i nie są na niej zaznaczone wioski, które są wspominane w przewodnikach po Camino i to jest mylące. Gdy chce się dotrzeć do Seixon do super albergue i na super kolację należy wybrać drogę prowadzącą w lewo.

25.08.2019 Karola

W Baamonde kuchnia tylko symboliczna mikrofala i jednopalnikowa maszynka ale nie ma już żadnego wyposażenia-garnków,sztućców,talerzy-nic! Ogólnie brudno -śmieci na dziedzińcu,podłogi ledwie przetarte na materacach ślady po insektach-od mojej ostatniej wizyty 5 lat temu znaczne pogorszenie,a szkoda było to jedno z przyjemniejszych miejsc na Norte..

11.08.2018 Paweł

PS. W Galicia dostaliśmy oczywiście do menu chleb - pierwszy raz po roku życia w Hiszpanii zjadłam porządny "polski" chleb! Coś pysznego.

14.09.2015 Maria

W restauracji Galicia zjedliśmy menu - pyszną zupę lokalną sopa gallega i dobre drugie danie (mięso bądź ryba z frytkami domowymi). Deser nie domowy, ale wino już tak, jedno z najlepszych, jakie kiedykolwiek piłam, więc kupiliśmy jeszcze butelkę za... 2,20!!! Zaraz za restauracją jest kościółek/kaplica (po prawej) i wielki kasztanowiec. Warto tam zajrzeć-w samym drzewie jest (podobno) najmniejsza kaplica świata. Urocze. Za Baamonde kawałek szosą i zejście w las w bajeczny krajobraz.

14.09.2015 Maria

Duże albergue, z małymi 4-osobowymi pokoikami na dole i dużą salą na piętrze. Cena - 6 euro.

18.09.2014 JJ

Schronisko z klimatem, czyste, w ogrodzie można odpocząć, ok 150 m sklep, w którym można zrobić zakupy, polecamy!

20.10.2013 grupa przyjaciół

Albergue czysta i duża. Pokoje ślepe i ciemne ale dla mnie to zaleta bo lepiej się śpi 6e i jednorazowa pościel jak w całej galicji

27.07.2013 Kajetan

W Baamonde Albergue 6euro... ale oczywiście dla chcącego nic trudnego... :) i można znaleźć np jakiś opuszczony dom, tuż obok starego kościoła. Przy takim domu może być kran z wodą, a tuż przy wejściu częściowo zadaszona altanka... używając kijków trekingowych, peleryny p.deszcz. i kawałka sznurka można zorganizować calkiem rzeczowy nocleg :). Proszę się nie bać skrzypienia drzwi wewnątrz domu... to (chyba) przeciąg... przynajmniej tak sobie to tłumaczyłem, a zmęczenie i chęć spania zrobiło resztę :)

25.06.2013 Piotr Rzeszów

Na odcinku Baamonde - Miraz zero sklepów (więc warto zrobić zakupy w Baamonde, bo w samym miraz jest tylko bar).

31.05.2013 maciek

Baamonde, miejsc 94, cena: 5€. Czynne od 13.00. Czysto, przyjaznie, jedna sala z 4 lozkami, jedna z 6 i jedna z 8 lozkami, a na gorze duza sala. Jednorazowe poszewki na poduszke i materac. Dwie ubikacje i lazienka dla niepelnosprawnych na dole, lazienki na pietrze oraz w osobnym budynku. Kuchnia z garnkami, jadalnia i miejsce do wypoczynku. Miejsce do prania i wieszaki na powietrzu. Teren zielony do wypoczynku oraz miejsce na grilla. Bardzo przyjemne miejsce, owocki dla pielgrzymow. Polecamy. W tym roku nie bylo gadatliwego hospitalero. W miescie jeden sklep (zamkniety w niedziele), oraz bary. Warto zjesc w restauracji Galicia - mimo poznej pory przygotowali dla nas menu del dia.

13.08.2012 mroov

Camino

Etap 30 (Vilalba refugio - Baamonde (22.7 km)), 98.4 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 31 (Baamonde - Sobrado dos Monxes (40 km)), 98.4 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« Azofra Ballota »
» Start » Miasta na Camino » Baamonde
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022