Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » Ponferrada
« Pola de Siero Ponte Campana »
Ponferrada
Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna

Refugio: Albergue San Nicolas de Flue - 160 miejsc, obok Capella del Carmen, pełne wyposażenie, zakaz smażenia w kuchnii, zakwaterowanie w pokojach z łóżkami piętrowymi, msza dla pielgrzymów o 21:00 w niedzielę, otwarte od 15:00 do 23:30; obok refugio znajdowało się również pole namiotowe, gdzie rozstawione było kilkanaście namiotów 6-osobowych (wspominamy o nich od Villafranca Montes de Oca w większych miejscowościach Castylii i Leon).
Hotele/restauracje/bary: miasto jest dobrze przygotowane pod tym względem, szczegółowe informacje pod numerem telefonu 902 20 30 30, albo na http://www.turismocastillayleon.com.
To miasto, stolica dystryktu El Bierzo, rozrosło się przez wieki nad rzeką Sil i Boeza i przez lata stało się ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Warto tu zobaczyć: bazylika de Nuestra Senora de la Encina - budowa rozpoczęta w XVIw., później podniesiona do rangi bazyliki, jest tu figura Dziewicy na dębie skalnym, od 1958r. patronki El Bierzo; zamek templariuszy - w 1185 Fernando II oddał miasto zakonowi Templariuszy, którzy zostali wyrzuceni w 1312r., zamek ogłoszono narodowym pomnikiem w 1924r., ma nieregularny kształt, w podstawie wielokąt, wejście przez stary most zwodzony otoczony dwiema wieżyczkami połączonymi ze sobą łukiem; Torre del Reloj - zegar miejski, datowany na XVIw., znajduje się na jednym z łuków starych murów; kościół de San Andres - ufundowany w średniowieczu, dzisiejsza konstrukcja powstała pod wpływem poźniejszych zmian; Museo del Bierzo - opisuje historie Ponferrady i El Bierzo od paleolitu do początku XX wieku, posiada cenne srebra oraz ciekawą kolekcję monet; museo de la Radio "Luis del Olmo" - duża kolekcja, opisana historia radia w Hiszpanii; Museo del Ferrcarril - muzeum kolejnictwa, zostało założone w starej stacji, części, mapy, silniki używane w Hiszpanii. Warto też zajrzeć do Monasterio de Santo Tomas de las Ollas.

Komentarze

Albergue San Nicolas de Flue - 4-osobowe pokoje, wyposażona kuchnia, miejsce na rozwieszenie prania. Akurat byłam tam w niedzielę więc msza o 20:00 w kościele w przemiłej atmosferze. Odmawianie Ojcze nasz w różnych językach pielgrzymów. Donativo.

14.09.2017 Ewa

W Ponferradzie można się zatrzymać w hostelu Guiana (przed publicznym albergue) - ceny "dla pielgrzymów", 12 euro. I pielgrzymów jest sporo :-) To dobra okazja, żeby odpocząć w świetnych warunkach. Hostel jest nowiutki, pokoje bardzo wygodne, 7-osobowe. Prysznic i toaleta na pokój. Czysto. Są szafki, lampki i mini półeczki przy każdym łóżku. Jest kuchnia, rano dają śniadanie za 4 euro.

09.04.2016 Kat

Polecamy alberge municypialną, donativo, hospitalero bardzo sympatyczni, witali nas ice tea, okazja do udziału w Mszy Świętej wieczorem pare kroków od albergi. Dużo miejsc i kuchnia z wyposażeniem, w miejscowości supermarkety

10.11.2014 Ada i Piotrek

Potwierdzam wszystko poniższe. Dużo stojaków na rowery. Bardzo dużo stanowisk do prania i miejsc do jego rozwieszenia. Mały minus to zimna woda w umywalkach. Ciepła w kuchni i pod prysznicami. Donativo. Mimo wielkości klimat jest.

05.10.2013 Michał

mimo że doraliśmy do albergue bardzo późno (po 23) to otworzyli nam bramę, przynieśli materace i pozwolili zostać na noc (tyle że na zewnątrz, bo w środku już nie było miejsc), świetnie wyposażona kuchnia, mili właściciele

28.09.2013 Madzia

municypalne. przy głównej trasie. Olbrzymia kuchnia - dwie płyty grzewcze, pełne wyposażenie. dużo łazienek, krużganek z fontanną, piękna kaplica, dobrzy i mili ludzie. Donativo.

09.10.2012 Olga

Alberge donativo. Otwierane o 13. Lub 13.30. Można wziąć wcześniej prysznic. Jedyny minus jest ten, że można trafić do sali w piwnicy i mieć nadzieję, że będzie się blisko drzwi (jedyny otwór wentylacyjny tutaj). Na innych piętrach sale różne, nawet i 8 osobowe. W Kuchni pełne wyposażenie, nikt się nie przejmuje zakazem smażenia - trudno w ogóle się dopchać do jakiegokolwiek palnika:(

24.06.2012 Ola:)

Pole namiotowe; Alberque municipal donativo, otwarte o 14:00, podczas czekania na otwarcie można wziąć prysznic w łazienkach znajdujących się za kaplicą.

17.10.2011 tipo

A zapach dojrzewających winogron pod którymi można usiąść i odpocząć jest niezapomniany. Wrzesień 2010.

13.11.2010 Łukasz

2008: namiotów nie widzieliśmy, ale mieli materace, rozkładane przed wejściem do refugio, pod dachem. donativo

04.09.2008 dorota

Camino

Etap 24 (Molinaseca - Cacabelos (23.3 km)), 204.5 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« Pola de Siero Ponte Campana »
» Start » Miasta na Camino » Ponferrada
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022