Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » San Juan de Ortega
« San Esteban San Juan de Villapañada »
San Juan de Ortega
mieszk. 28 wys. 1040 m.n.p.m. Albergue Fontanna Restauracja

Refugio: 60 miejsc , w klasztorze, otwarte cały rok, pokoje dla rodzin i grup pielgrzymów, brak kuchni, prysznic z zimną wodą, podobno mało higienicznie (? czy ktoś może potwierdzić?), zaleca się wcześniejszy zakup własnego jedzenia.
Bar: w wiosce nie ma sklepu ale jest za to bardzo przyjazny dla pielgrzymów Bar/Taberna Macela - serwuje kilka posiłków, rano o 8:00 śniadanie, ale tylko w miesiącach letnich. Można zamówić posiłek wcześniej z dostarczeniem do refugio.
Co warto zobaczyć: ta mała wioska bardzo mocno wpisana jest w tradycję drogi jakubowej. Znajduje się tu klasztor de San Juan de Ortega - z XII w. Ufundowany został przez San Juana de Ortegę, który był uczniem Santo Domingo de la Calzada. Kościół ma 3 absydy (XII i XIII w.). Jego budowa została ukończona w XV w. Wewnątrz znajduje się baldachin z sześcioma kwasorytami przedstawiającymi sceny z życia świętego. W środkowej części krypty znajdują sie szczątki San Juana. Warto również obejrzeć kaplicę San Nicolas. Msza dla pielgrzymów odprawiana jest zazwyczaj o 19:30 (w niedziele o 18:30). Ksiądz proboszcz D.Jose Maria Alonso Narroquin jest jest jedną z osób, która przyczyniła się do odrodzenia camino.
Naprzeciwko hostelu znajduję sie miejsce na odpoczynek z ławeczkami, stołem, cieniem i fontanną :)

Komentarze

Do Burgos wybraliśmy wariant krótszy. Przez Santovenia do drogi N 120 brak znaków. Potem pojawiają się muszle i strzałki. Cały czas wzdłuż ruchliwej drogi, ale Camino prowadzi nie samym asfaltem, lecz równoległa do niego szutrówką. Nic ciekawego, ale za to 4 km krócej. Sklep, bar i jakaś cywilizacja dopiero w połowie drogi w Ibeas.

07.09.2017 ks. Michał

Miejsce warte zatrzymania. Piękny, klimatyczny klasztor, cały czas otwarty. Przy nim albergue i bar. W alberdze nocleg 10 euro, kolacja 9 euro. Można korzystać z jadalni (naczynia i mikrofalówki). Hospitaleros zmywają sami. Co do czystości nie mam zastrzeżeń. Gorąco polecam.

07.09.2017 ks. Michał

5€ kolacja 7,5€ jest ciepla woda nie polecan wychodzic w ostatni odcinek do Ortega po 13 nie ma po drodze wody droga jest robiona i nie ma za bardzo gdzie usiąść w cieniu

22.07.2014 Piotr

Brak kuchni i sklepu, mały bar okupowany przez hordę wygłodniałych pielgrzymów dyktuje zawyżone ceny, nie było mszy ani zupki, 5 € i warunki spartańskie.Trwa remont więc może kiedyś będzie lepiej.Dla mających jeszcze trochę sił radzimy iść dalej- pół godziny łatwej drogi i duży wybór schronisk od 5 €...

15.05.2014 Paweł i Basia

San Juan de Ortega to cudowne miejsc !

02.08.2009 Pablo

Jedno z gorszych miejsc gdzie spałem... :/ Zupa była, ale Mszy wyjątkowo nie było. W barze podają posiłki.

23.07.2009 Kamil

2008: kapłan był i Msza rzeczywiście, ale zupki nie było ;)
refugio widać w dobrym stanie, cena 7 euro, ciepła woda - ale my rozbiliśmy się z namiotem obok, za darmo - zapłaciliśmy tylko 3 euro za prysznic. obok jest też coś prywatnego, z restauracją, ale wygląda na drogie.

04.09.2008 dorota

W 2008 - ksiądz jest ale tylko w niedzielę, bar nie serwuje ŻADNYCH posiłków, jedynie napoje i słodycze. Jest za to już ciepła woda. Warunki całkiem niezłe w sumie. Możliwość obiadokolacji o 19 - skorzystali niemal wszyscy pielgrzymi - w sali obok jakiegoś urzędu gminnego czy jakoś tak. Poinformują o tym dokładnie w barze i refugio. Refugio w budynkach poklasztornych przy kościele, maleńska wioska w lesie w górach, ciekawie

15.07.2008 Arturo

Mimo skromnych warunków warto przenocować w San Juan do Ortega - jest kapłan i Msza Święta (strawa duchowa), a po Mszy Ksiądz zaprasza na zupę czosnkową

24.09.2006 Ola

San Juan de Ortega - tylko zimna woda, brak sklepu. W barze mozliwosc kolacji w godz. 19-21. Jesli menu sie nie zmienilo, polecamy pozycje 1 na liscie w cenie 5, 10 EUR. Bardzo smaczne i duza ilosc pysznego miesa i salatki.

03.09.2006 Magda&Ania

w San Juan de Ortega warunki są "podstawowe", ale zaczęli remont z funduszu unijnego, więc jest nadzieja na poprawę

25.07.2006 jola

Camino

Etap 11 (Belorado - San Juan de Ortega (24 km)), 513.6 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 12 (San Juan de Ortega - Burgos (27.6 km)), 513.6 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« San Esteban San Juan de Villapañada »
» Start » Miasta na Camino » San Juan de Ortega
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022