Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » San Sebastian / Donostia
« San Román da Retorta San Vicente de la Barquera »
San Sebastian / Donostia
Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Albergue

1. Albergue Ulia Mendi - aktualnie remont ! Zarząd miejski: San Sebastián/Donostia: Jest najpiękniejszym schroniskiem, jakie spotykamy na całym el Camino de Santiago, w Parku Ulia Donostia (San Sebastian), kiedy rozpoczyna sie schodzenie z Góry o tej samej nazwie. Znakomite widoki panoramiczne na miasto, zatokę i na morze Kantabryjskie. Uwaga: Koniecznie rezerwować miejsce! Adres: Park Ulia (San Sebastian) Otwarte cały rok. Tel-(+34) 943-310268 i 943-311293, cena: 10€ ze śniadaniem, Miejsc: 60 łóżek piętrowych; 2. Albergue pielgrzymów San Sebastián - nareszcie San Sebastián ma Albergue choć tymczasowo na lato 2007. Otwarte od 16:00 do 22:00 od 12 lipca do 30 sierpnia. Adres: C/ Escolta Real s/n° en Ikastola Jakintza; 3. Albergue Młodzieżowe ONDARRETA La Sirena (Syrena) - Stowarzyszenie Przyjaciół Camino Kraju Basków osiągnęło, że, w Albergue La Sirena, mogą spać pielgrzymi za okazaniem credencialu. Uwaga bowiem Albergue jest prawie przy wyjściu z San Sebastian 200 m od plaży Ondarreta. Dysponuje z 96 miejscami (2x3, 4x4, - cena 19,80€; 2x6, 2x8, 1x10 and 2x18 – cena 18,05€) Ceny ze śniadaniem latem dla osób powyżej 26 lat. Młodsi około 1,5 euro mniej. Obowiązek rezerwować z minimum 4 dniowym wyprzedzeniem, Adres: Carretera de Igueldo 25. Czynne: Cały dzień; Telefon: (+34) 943 310 268 Email: ondarreta@donostia.org; www.donostialbergues.org

Już na pierwszym etapie spotykamy się z jednym najpiękniejszych miast całego Camino (stąd jego druga nazwa piękna Easo). Wzniesione wokół zatoki la Concha (Muszli), obowiązkowy spacer między Pałacem Miramar i ogrodami Alderdi-Eder. Wyróżnia się tu ratusz miejski miasta, zabytkowe kasyno, zbudowane w jednym z krańców ogrodów kwiatowych. Spacer po Boulevard prowadzi nas do nowoczesnego centrum Kursaal. Na koniec, w starej części odwiedzimy bazylikę Santa María, z XVIII wieku, muzeum San Telmo, Aquarium (oceanarium), wszystko u stóp góry Urgul, potem pójdziemy na drobne zakąski, ponieważ są miejscową specjalnością kuchni.
Ważnym słupem milowym jacobeo jest parafia Santiago Apóstol, umiejscowiona w dzielnicy Amara. Znajduje sie na wzgórzu Santo Bartolomé, przez, które pielgrzymi przechodzili od wieków. Wędrowcy, po przejściu przez rzekę Urumea, okrążali wzgórze by dojść potem do dzielnicy znanej dziś jako “el Antiguo”. Kościół jest obiektem z końca XIX w., w którym znajduje się rzeźba Santiago Apósto (Jakuba Apostoła), która znajdowała się w osadzie zlokalizowanej w tym samym rejonie, w której opiekowano się pielgrzymami już średniowieczu.
Muzeum San Telmo. Plaza I Zuloaga. Wejście bezpłatne. Nieczynne w poniedziałki.
.Aquarium. Tel: 943 440 099. Mieści się w porcie. Bilet wstępu między 6 i 8 euro.
Muzeum Diecezjalne. Tel: 943 472 362. Sagrada Familia. Bilet wstępu: 2 euro. Zamknięte w niedzielę i poniedziałek.

Komentarze

12 plemion, sierpień 2019, nadal donativo, szedłem w przeciwnm kierunku. Spałem w namiocie, bardziej niż serdeczne przyjęcie, pomimo braku miejsc nie odprawiają nikogo.

29.08.2020 Tadeusz

Albergue 12 plemion znajduje się na szlaku 4 km przed San Sebastian. Piękny duży dom z cudownym ogrodem. Przyjęcie bardzo miłe, kolacja, śniadanie dla pielgrzymów. Możliwość uczestniczenia w zebraniu religijnym tej grupy. Uwaga - tak, to bardziej sekta niż chrzescijanie, ale nie prowadzą żadnej indoktrynacji, zero rozmów o religii. Donativo. Polecam

22.10.2018 Kasia

Aha i czy jedzenie jest mięsne?

01.09.2018 Dagmara

Cześć czy ktoś może potwierdzić że albergue 12 plemion funkcjonuje w 2018? I jak je znaleźć?

01.09.2018 Dagmara

Cześć czy ktoś może potwierdzić że albergue 12 plemion funkcjonuje w 2018? I jak je znaleźć?

01.09.2018 Dagmara

Byłem w San Sebastian 1-go maja gdzie doszedłem z Irun. Nie było problemów z miejscem do spania w schronisku La Sirena - podzielone na sekcje 10 łóżkowe z zamkiem na szyfr z własną łazienką, toaletami. 16,95 EUR/os. Blisko do plaży i centrum miasta, więc można po kąpieli na "lekko" pozwiedzać. Piękne miasto i plaża.

23.06.2018 Grzesiek

3 czerwca wieczorem nie było już miejsc w albergach, municipal działa tylko w wakacje, La Sirene zapchana, poza tym droga i przereklamowana. Przed wejściem do San Sebastian jest 12 plemion z dziwną atmosferą, ale tania i serdeczna. Kawałek dalej Ulia z super widokiem i super ceną (105€ za 5 osób), w ala-domkach. Nam pomogli znaleźć hostel w Informacji turystycznej w centrum (16€). Po wyjściu z miasta koniecznie trzeba skręcić w górę nad zatokę, a nie iść przez miasto, bo widoki są spektakularne. Niestety ulewa spowodowała wielkie błoto w lasach. Zakończyliśmy plażowaniem w pelnym słońcu w Zarautz i noclegiem w Getaria.

10.06.2018 Aga

Też przeoczyłyśmy 12 plemion. Leży ono spory kawałek przed San Sebastian. Szkolne schronisko dosyć duże, brak kuchni, mikrofali, ale za to blisko centrum.

16.08.2017 Dos Alicjas

Dwanaście plemion niestety minęliśmy. Chciałem znaleźć albergę municypalną, niestety kicha. Śpimy w Ondarreta, 54 eurasy za 3 osoby. Znów będę bez obiadu. Szlak w San Sebastian słabo oznaczony.

29.06.2017 jerzyimonika

Również polecam albergue "Twelve Tribes" - Dwanaście Plemion. Nie przestraszcie się żadnymi opowieściami o sekcie. Ci niesamowicie serdeczni i gościnni ludzie żyją po prostu razem w społeczności, uprawiają wspólnie ziemię, są w dużej mierze samowystarczalni. Przypominają komunę hippisowską :) Nie są w żaden sposób natarczywi ze swoją wiarą, opowiadają o niej chętnym, którzy chcą posłuchać, każdy również jest zaproszony do modlitwy ze społecznością. I przygotowują dla pielgrzymów kolacje i śniadania, jest pralka, komfortowe kilkuosobowe pokoje (wszystko w cenie donativo). Zapomniałam dodać - najlepsza Yerba Mate na świecie!

12.04.2017 Luneya

Sekta (12 plemion) POLECAM. Zimna Yerba, wspaniali ludzie [ w naszym doświadczeniu najprzyjemniejsi ludzie na całym camino], wspólna kolacja i śniadanie. Wszystko donativo. Wspaniałe warunki, najlepsze znowu na trasie. Własnej produkcji żelki do mycia, pralka [jedyna z nielicznych donativo na camino], osobne pokoje męskie i damskie. Coś pokroju świadków jehowy, ale nienatarczywi. Wierzą w Boga i Jezusa i żyją we wspólnocie. Mało osób, bo sporo osób śpi w szkole przy morzu. Z 12 plemion jest 0,5h pieszo do miasta, więc warto u nich zostać, zostawić plecak i zwiedzić SS. Jeszcze raz gorąco POLECAMY :]

02.08.2016 KP

Schronisko ( Albergue Juvenil) Ulia położone jest w parku na wzgórzu przed miastem. Specjalna taryfa dla pielgrzymów w sezonie wysokim 16.80 euro, w niskim 13.50. Miałam szczęście bo spałam sama w 6 osobowym pokoju typu bungalow ( wyposażona kuchnia, pościel, czysty prysznic) można wcześniej zarezerować przez internet. Aby zwiedzić miasto można dojść dosc stromo w dół około 3o minut do centrum, pózniej wspinaczka na górę. Jeśli to pierwszy etap z Irun mogą trochę boleć nogi. Ale warto, miasto bardzo urokliwe, plaże, sklepy.

10.01.2016 Jola

Schronisko publiczne dla pielgrzymów w San Sebastian jest na "trzeciej plaży", tzn. po wejściu do miasta, należy przejść pierwszą plażę, potem słynną turystyczną La Concha i przy końcu jest tunel - za nim pojawiają się strzałki na albergue w szkole ("Hospital de peregrinos"). Donativo, ok. 50 łóżek, jest wirówka, mi się trafiła zimna woda, blisko dwa sklepy chińskie i supermarket.

14.09.2015 Maria

Polecam schronisko La Sirena, bo wbrew temu, co tutaj czytałem, jest bardzo ok, czyste, przyjemne, w kwietniu 2013 płaciłem 14euro ze śniadaniem, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że położone jest przy samym Camino, przy wyjściu z miasta. Albergue Ulia Mendi tutaj polecane przez innych, jest położone gdzieś przed wejściem do miasta, chyba się ukrywa, bo ja je po prostu przeszedłem nie mając pojęcia, że je mijam - choć początkowo chciałem w nim spać - i potem nie chciało mi się tam wracać pod górkę 2 km. więc w sumie przypadkowo i z konieczności potem poszedłem do La Sireny i bardzo dobrze się stało. Ponadto La Sirena jest blisko plaży.

30.05.2013 maciek

albergue przy escolta real czynne od 16 5 euro 56 miejsc

02.09.2012 Maciej

San Sebastian: W okresie wakacji letnich czynne schronisko w szkole przy ulicy Escolta Real 12 - obszerne, warunki bardzo dobre, donativo, blisko plaży, 50 miejsc. Prywatne Sirena i Ulia oba bardzo drogie, dla dorosłych w 2010 - 17 euro. Przechodząc przez park Ulia, mijasz siedzibę sekty \"Twelve Tribes\" (kuszące ławeczki przy drodze, chleb z własnego wypieku), pamiętaj że płacąc im za nocleg wspierasz działanie tej sekty i ich \"superapostoła\" z USA (google:Yoneq) - odradzam.

11.12.2010 Artur Kraków

Albergue pielgrzymów San Sebastián - donativo, prysznic

05.12.2010 Kaja i Krzysiek (lipiec/sierpień 2010)

Schronisko Ulia Mendi jest całkowicie nowe i przynajmniej w połowie września przyjęli nas bez żadnej rezerwacji. Rzewiście położone jest niesamowicie z piękną panoramą miasta. Niestety było najdroższe na całym del Norte. Za to mieliśmy własny pokój z łazienką (dla 3 osób). W cenie było też śniadanie, darmowy internet. Niestety w okolicy nie ma gdzie kupić czegoś do jedzenia. Jest tylko automat z kawą. A do miasta jest ładny kawałek drogi, więc warto wcześniej się zaopatrzyć w coś do jedzenia na wieczór. Nocleg ze śniadaniem kosztuje w sezonie 20 EUR, a poza sezonem 17 EUR. My byliśmy teoretycznie poza sezonem (połowa września), ale akurat odbywał się festiwal filmowy w San Sebastian i niestety policzyli nam nocleg jak w sezonie. Dopiero następnego dnia pewien Niemiec opowiedział nam o możliwości noclegu za donativo w domu jakiejś grupy religijnej, który znajduje się też w parku Ulia Mendi powyżej schroniska. Niestety ten dom nie figuruje w rozpisce schronisk na camino, dlatego wielu ludzi o nim nie wie.

11.10.2010 Ania

Po przepłynięciu Pasai i skręceniu w prawo wejdzie się na górę Ulia, gdzie jest opcja noclegu w mongolskiej jurcie w domu grupy religijnej o nazwie Dwanaście Plemion.

02.09.2010 Ziemek Socha

Nie idźcie do Ulia Mendi jeśli nie rezerwowaliście w domu. Okazuje się, że powiedzieli jednego 15 osobom, że nie mają miejsca, po czym gość z Niemiec, który rezerwował nocleg wcześniej spał sam w całym schronisku!! Mają jakąś umowę i wszystkich odsyłają do La Sirena (17 euro ze śniadaniem)

22.06.2010 Raskolnikow

San Sebastian - aktualne dane, lipiec 2009: schronisko w parku Ulia Mendi już jest czynne (po pożarze i remoncie). Podobno bardzo komfortowe. Opisane schronisko letnie było prowizoryczne i aktualnie nie działa. Jest tam tylko biuro Towarzystwa Sw. Jakuba. Schronisko młodzieżowe La Sirena otwarte, bez problemu dostałem łóżko o godz. 19-ej. Oni zostawiają codziennie jeden pokój tylko dla pielgrzymów.

02.08.2009 Marcin (mojecamino.blogspot.com)

Drugiego dnia robiłem odcinek San SebastianZarautz i na tej trasie jest schronisko w San Martin (10E, nie wiem jak w środku, bo cena mnie zniechęciła). Potem przed samym Zarautz, na górce, jest Gran Camping (oznakowany caminowskimi muszelkami), gdzie jest jedno specjalne pomieszczenie dla pielgrzymów. 5E, łazienki, pomieszczenie do prania, bar i sklep campingowy.

12.08.2008 Od Łukasza

San Sebastian - schronisko młodzieżowe - La Sirena - 16,40 euro ze śniadaniem, położone z dala od centrum, 50m od trasy camino przy wyjściu z San Sebastian 500m od plaży Ondarreta - prowadzą do schroniska znaki niebieskie, śniadanie o 8-mej ale można zjeść trochę wcześniej, kuchnia wyposażona, Internet, koce, łóżka piętrowe, pokoje otwierane o 15-tej

11.08.2008 Od Macieja

Camino

Etap 1 (Irun - San Sebastian / Donostia (25.2 km)), 793.2 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 2 (San Sebastian / Donostia - Zarautz (19.3 km)), 793.2 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« San Román da Retorta San Vicente de la Barquera »
» Start » Miasta na Camino » San Sebastian / Donostia
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022