Camino de Santiago

» Start » Miasta na Camino » Sobrado dos Monxes
« Sigüeiro Solis »
Sobrado dos Monxes
Albergue Bar Sklep Bank Apteka Szpital

Albergue

44 miejsca, pielgrzymi są przyjmowani w dobrym albergue pielgrzymów prowadzonym przez cystersów. Pomieszczenia w dawnym Casa de Audiencias. Dysponuje kuchnią lecz nie ma pralni, cena: donativo, otwarte 7-13.30 i 16.30-19.30

Fundacja klasztorna z 952r. dała początek wyższej warstwie, która rozrosła się na cały rejon aby stać się w średniowieczu w najbardziej wpływową w Galicji. Od 1142 w klasztorze są cystersi, pierwsi w Hiszpanii. Z pierwotnej konstrukcji romańskiej zachowała się kaplica la Magdalena, sala Kapitulna, kuchnia i parę innych pozostałości. Świątynia obecna jest w stylu barokowym z XVII wieku. W klasztorze wyróżnia się krużganek Procesyjny i krużganek Pielgrzymów, gdzie wędrowcy są przyjmowani w dawnych stajniach. Niestety, w końcu XVIII wieku burza zwaliła fasadę kościelną, a ponadto zniszczyła przypory. Sięgnęła dna na początku XIXw., kiedy zakonnicy opuścili klasztor z powodu bankructwa. Nabywca obiektu użył go jako kamieniołomu dla swojej budowy. Od 1954, cystersi z klasztoru Viaceli (Cóbreces) podjęli się odzyskać klasztor. W 1966 podczas uroczystości Santiago, zakonnicy wracają i od tej chwili starają się odbudować część jego świetności architektonicznej.

Komentarze

13 osób na trzeszczących łóżkach i skrzypiących materacach, sale bez okien, jedna pralka i suszarka na ponad 100 osób... no ale klimat jest. I to niepowtarzalny! Zwłaszcza jak wszyscy widziani dotychczas na trasie pielgrzymi mają szansę spotkać się na jednym krużganku. Albergue w klasztorze, pomimo chodzących plotek co do czystości, prezentuje się naprawdę dobrze. Sanitariaty są czyste, z papierem, mydłem, suszarkami do rąk; wystarczająco wyposażona kuchnia z przestronną jadalnią. Obecnie katedra przechodzi remont i nie można jej zwiedzać. Msze dla pielgrzymów o 19 odbywają się w kościółku przy cmentarzu. Czynne 13-13.30 i od 16. O 22 zamykana jest brama klasztoru, bez możliwości wejścia i wyjścia.

25.08.2019 Karola

Po wyjściu z Seixon droga była fajna, poranne mgły, skały...Nie ma takich trudności, jak opiywał autor - lekkie pagórki. Końcówka nudna i nieciekawa szosą. Spałyśmy w klasztorze Cystersów. 6 euro. Tajemniczo. Klasztor jest taki stary...! Robi wrażenie.

14.09.2018 Kasia

Pomieszczenie z malutkim okienkiem tuż nad podłogą więc siedzimy przy sztucznym oświetleniu. W lecie chyba duchota musi tam być. Ciepło w środku (piecyk) jednak prysznice są na zewnątrz i zimne. Plus, że można uczestniczyć we Mszy Św. rano a wieczorem w nabożeństwie.

28.04.2018 Mariusz

Opłata to 6€, brak jednak pościeli jednorazowej, kuchnia dobrze wyposażona, ceny w barach naprawdę niskie, dalej będzie już tylko drożej.2 supermarkety. Zwiedzanie klasztoru obowiązkowe :) kwintesencja zaniedbania kościołów na camino del norte...pomocnicy w klasztorze gaszą światło, rano zapalają i zaczynają sprzątanie - to pozwala okiełznać niektórych nieznośnych pielgrzymów ;) dziwne godziny otwarcia, jednak można zostawić plecak, jeśli przyszło się tuz po zamknięciu (a przed otwarciem...).

06.08.2017 Gabs

Albergue ok, jest kuchnia z pełnym wyposażeniem, pralka i łazienki. Kosztowało 5 lub 6 euro. Otwarte bez problemu już o 6 rano (może nawet wcześniej). Uwaga na pchły, miałam nieszczęście na nie trafić, bo zamiast się opatulić śpiworem, tylko się nim przykryłam.

14.09.2015 Maria

Albergue u cystersow juz nie taki brudne, tylko "lekko" ;) skrzypiace lozka daja sie troche we znaki. Wolontariusze preznie dzialaja z porzadkami. Teren monasteru, a zwlaszcza stary kosciol robia niesamowite wrazenie

23.07.2015 agata

Z Miraz do Sobrado trasa dobrze oznaczona. Bardzo malowniczy odcinek. Brama klasztorna jest zamknięta w godz. 14:00-16:30, tzn. w tych godzinach nie da się ani wejść do schroniska ani z niego wyjść.

11.09.2014 Hania

nie ma juz zadnego podejscia na ponad 700 mnpm, nie idzie sie przez zadne gory, tylko same wsie, male miasteczka, niedawno zostala wybudowana droga dla pielgrzymow, dzien dosc meczacy - 40 km wchodzi w nogi, wyszłysmy o 5.00, na noclegu bylysmy ok 15.00 warto wybrac sie na wspolna modlitwe z Ojcami i Bracmi, okazja niepotarzalna, nocleg w salach 12os, 6euro,[ w razie braku miejsc Ojcowie maja dodatkowe materace do spania w duzej kuchni], byla tylko zimna woda do mycia, kuchnia dobrze wyposazona, w miescie sklepy, bary, restauracje, oczywiscie warto zwiedzic caly klasztor

19.08.2014 asia ef.

Przy wyjściu z Sobrado restauracja Real - dobre wiejskie jedzenie.

01.07.2014 Marcin Warszawa

potiwerdzam opinię Maćka - z Miraz trasa przyjemna. Należy zwrócić uwagę, że chyba w 2013 r. zmieniono trasę i znaki na drodze informują o tym. Myślę, że obecna trasa omija te wzniesienia, które straszą na mapie i w opisie, więc proszę się nie zrażać:-)

27.06.2014 Gosia

W Sobrado naprawdę niesamowicie, miejsc starczy dla wszystkich. Wyjść można dopiero o 6 bo wcześniej brama zamknięta

12.09.2013 Marcin

Polecamy menu peregrino za 8 euro w Barze-Restauracji na początku Sobrado,tuż za mostem przy szlaku po prawej stronie podają od 19:00-mimo niepozornego wyglądu doskonała domowa kuchnia,warto się wybrać - tylko 10min od klasztoru. Samo albergue nastrojowe,przy dobrej pogodzie warto spędzić noc na dziedzińcu pod gwiazdami; wieczorne nabożeństwo-completa- wprost niesamowite!

21.08.2013 Paweł Basia i Beata

Albergue w Miraz jest dość nowe, prowadzone przez Anglików. Panuje tam trochę \"dziwna\" atmosfera. \" Życzą\" sobie 8Euro na nocleg ze śniadaniem (kawa, chleb, margaryna, dżem)

11.07.2013 Sylwia

2.06.2013 cena 6euro! choć pan (być może mnich) wyrozumiały... i dało się zejść z ceny, bez jakiejkolwiek dyskusji... Msza tylko rano, ale komunię można dostać po rozmowie z ojcem mówiącym po m.in. angielsku. Duża albergue z kuchnią wciąż zaniedbaną... i dwiema łazienkami z zatykającymi sie odpływami... ale jak wiadomo: Pielgrzym nie wymaga, tylko jest wdzięczny... powtarzając sobie to stwierdzenie można więcej :)

25.06.2013 Piotr Rzeszów

Trasa z Miraz do Sobrado bardzo łatwa i krótka. W albergue u cystersów w Sobrado miła atmosfera, duża kuchnia z jadalnią (trochę czasu spędziłem w niej jako sprzątacz-wolontariusz, bo rzeczywiście brud rzucał się w oczy, ale odnośnie brudnych alberg: patrz mój komentarz przy okazji albergue w Villalba). W kuchni nawet włoska kafeterka, więc natychmiast pobiegłem do sklepu po kawe ;-).Cena 5 euro za nocleg. W miasteczku 2 nieduże supermarkety i bary. Kościół choć pusty i otwierany tylko do zwiedzania, robi wrażenie i widać na nim wieki trwania w galisyjskim klimacie. Tuż obok albergue jest wejście do kaplicy na piętrze, gdzie można wziąć udział w modlitwach mnichów (m.in. kompleta o 21:15). Rano można opuścić abergue dowolnie wcześnie, gdyż brama jest od środka otwarta.

31.05.2013 maciek

Atmosfera fantastyczna, na furcie ojciec mówiący czterema językami więc każdy znajdzie coś dla siebie:-) przepiękny aczkolwiek zaniedbany kościół, nieszpory, naprawdę świetne miejsce:)

19.08.2012 magda

Kolejny jeden z najpiękniejszych noclegów na norte:) Mnisi otwierają tyle pomieszczeń, aby wszyscy się zmieścili. My spaliśmy w 5- osobowej celi. Było chłodno, ale mieliśmy koce. Możliwość gotowania- kuchnia, naczynia. Blisko supermarket.Niesamowita atmosfera klasztoru i opustoszałego ogromnego kościoła. Mnisi zabierają credencjały- ale oddają tego samego dnia:)Warto pójść na wspólne modlitwy- np. nieszpory w sali na 1 piętrze.

28.09.2011 Haga (lipiec 2011)

dla pielgrzymów darmowe zwiedzanie katedry - warto skorzystać. W licznych barach internet z darmo - w jednym mini kawiarenka z komputerami.

11.07.2011 kuba

Wszyscy idą do Santa Iren, w Arzua byłem jedynym z Norte.

29.07.2010 Krzysztof

W Sabrado łączy się alternatywa trasa Primitivo. Dlatego czasami jest tłoczno.

29.07.2010 Krzysztof

Rzeczywiście, warunki nie są najlepsze, ale atmosfera jest ok, a miasteczko i klasztor - wspaniałe. Codziennie o 19 przepiękne cysterskie nieszpory (po hiszpańsku). Warto w nich uczestniczyć!!!

29.07.2010 Tomasz

Po 19 otworzono dodatkowe 2 sale dla wszystkich, którzy nie \"załapali\" się do głównej sali.W kuchni pełne wyposażenie. Butla gazowa wstawiona w godz.19 - 22, potem zniknęła.

25.10.2009 matkaz córką

Wypuszczanie z klassztoru o godz. 7 nie jest prawdą, brama jest otwarta wcześniej. Schronisko w porzadku, na ścianach troche grzyb się rozprzestrenia. Kuchnia jest, jesli gaz w butli sie nie skończy:) Bary i mercado w poblizu. Darmowy basen miejski przy wyjsciu na szlak: w lewo po wyjściu z klasztoru na głównej ulicy, szlakiem w góre i w lewo. Nie bac sie, gdy brat zabierze credencial do sprawdzenia, odda po nieszporach.

25.08.2009 Bożena

Kuchnia i łazienki - dramat. w kuchni na podłodze stała woda, regularnie wyciekająca spod zlewu, kuchenka nieczynna. z gaszeniem światła przez zakonnika o 22 to prawda, ale wychodzić można od 5 rano.

30.07.2009 Teresa

wlasnie jestem w tym schronisku, brudni i domagaja sie 3 euro, nie daleko, w budynku poczty mozna skozystac z netu

13.05.2009 raffal

Wieczorem jest możliwość uczestniczenia w nieszporach. Nie każdy o tym wie, ale jak komuś zależy to napewno znajdzie drogę do kaplicy klasztornej. Nieszpory są przepiękne bo bracia śpiewają psalmy "gregoriańskie" czyli a capella. Nie jestem pewien ale chyba można też przyjąć Komunią św. albo błogosławieństwo.

Natomiast schronisko niestety bardzo brudne. Jest napis zachęcający pielgrzymów do sprzątania po sobie. No i jest raczej katastrofa :)

27.11.2008 Marcin

Akustyka w starym kościele rewelacyjna

26.11.2008 Krysia

Sobrado Dos Moxes - albergue municypalne -3euro, w klasztorze cystersów w dawnych stajniach, kuchnia dobrze wyposażona, koce. Bardzo dobre. O 22 zakonnik gasi światło, nie można wyjść wcześniej niż od 7-mej rano! Polecam! Menu w barze 9euro.

12.08.2008 Od Macieja

Camino

Etap 31 (Baamonde - Sobrado dos Monxes (40 km)), 58.4 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 32 (Sobrado dos Monxes - Arzua (22.4 km)), 58.4 km do Santiago de Compostela Zobacz »

« Sigüeiro Solis »
» Start » Miasta na Camino » Sobrado dos Monxes
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2022