Camino de Santiago

»Start »Camino del Norte »Etap 1
Etap 2 »
Etap 1 :: Irun - San Sebastian / Donostia (25.2 km)
Camino del Norte

Rozpoczynamy wędrówkę na moście, idąc w linii prostej, potem skręcamy w prawo na drogę, która łączy się z szosą do San Sebastián, która też biegnie w prawo. Po przejściu 2 km od wyjścia, zostawiamy szosę krajową i idziemy w prawo w kierunku do Hondarribia (Fuenterrabia). Dwieście metrów dalej przy przystanku autobusowym, dokładnie przed placówką żeglarską z kawiarniami, należy iść szosą GI-3440 (prowadzi do Pasaia San Juan) vecinal nazywaną czterech mostów. Fuenterrabia zostawiamy po prawej stronie i idziemy naprzód, w połowie stoku, już widać metę pierwszego odcinka tej drogi, Sanktuarium Nuestra Sra. de Guadalupe.
Po przejściu trzeciego mostu opuszczamy szosę na ścieżkę gruntową w prawo, która przechodzi w cementową. Mała mozaika ścieżek sąsiednich bardzo dobrze wycementowanych i dobrze oznakowanych, doprowadza nas do ścieżki, która stopniowo pnie się w górę przez las i doprowadza do Sanktuarium małej brunetki Virgen.
Przed Sanktuarium biegnie trasa camino obok domu leśniczego, trochę dalej, napotykamy rozwidlenie, kontynuujemy drogą w lewo, która przechodzi w 8 łagodnych kilometrów, wzdłuż stoku z pięknymi widokami. Jedyne dwa rozwidlenia, które napotkamy na tym odcinku, idziemy w prawo i prawie na końcu znajduje się źródło wyłożone muszlami.
Teraz idziemy szosą, która prowadzi na górę Jaizkibel, kontynuujemy nią wspinając się pod górę do pierwszego dużego zakrętu, skąd odchodzi ścieżka cementowa vecinal w lewo, którą idziemy dalej. Na pierwszym skrzyżowaniu idziemy w lewo stromym zejściem, na drugim skrzyżowaniu w prawo, za kolejnym stromym zejściem i na końcu schodami, doprowadzi nas do rybackiej miejscowości Pasaia San Juan.
Dwieście metrów ujścia rzeki i port, dzielą Pasaia San Juan i Pasai San Pedro, pokonujemy je łodzią (opłata 0,50 Euro). Przez ciasną ulicę osiągamy Parafię San Pedro i z tyłu wspinając się po schodach, ruszamy pnąc się w górę do cmentarza, który okrążamy by wspiąć się do wyjścia na szosę, którą pójdziemy w prawo by dojść do Latarni morskiej la Plata (Srebra).
Z placyku, z którego jest dostęp do Latarni morskiej, odchodzi w lewo ścieżka, z pięknym widokiem na morze, równolegle do dawnego wodociągu, doprowadzi nas do pagórka Mendiola. Począwszy od tego miejsca należy kontynuować, łagodnym wzniesieniem szeroką drogą ziemną w prawo, która przechodzi w odcinek cementowy między małymi osadami. Później łagodnym zejściem osiągamy wejście do parku Ulia, z którego wewnętrzna droga cementowa prowadzi do Albergue (w remoncie 04.2008), a ścieżka prawie równoległa w prawo prowadzi do osady Iradi. Ten odcinek odpowiada dawnemu szlakowi, który łączył Ulia i zegary Ategorrieta.
Po krótkim odcinku i po kilku schodach, schodzimy do ulicy Zemoriya, i zostawiając stację benzynową po lewej stronie wychodzimy na plażę Gros w dzielnicy Sagüés.
Możemy pójść pasażem Zurriola, przez most Kursaal, aleją Boulevard wysadzaną topolami kończąc ten piękny etap w porcie San Sebastián

Irun
Do Fuenterrabia / Hondarribia: 2.2 km Do Santiago de Compostela: 818.4 km
Albergue Bar Sklep Bank Apteka Szpital Camping Więcej »
Fuenterrabia / Hondarribia
Do Pasaia de San Juan: 15.8 km Do Santiago de Compostela: 816.2 km
Albergue Więcej »
Pasaia de San Juan
Do Pasaia de San Pedro: 0.2 km Do Santiago de Compostela: 800.4 km
Bar Hotel Sklep Więcej »
Pasaia de San Pedro
Do San Sebastian / Donostia: 7 km Do Santiago de Compostela: 800.2 km
Albergue Bar Hotel Sklep Więcej »
San Sebastian / Donostia
Do Igledo: 2.3 km Do Santiago de Compostela: 793.2 km
Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Więcej »
Etap 2 »
»Start »Camino del Norte »Etap 1
mobile.caminodesantiago.pl
2004-2023