Camino de Santiago

Otwarte Ramiona Mojego Camino

12/2016
Otwarte Ramiona Mojego Camino

Tamara Frączkowska :: 01.12.2016 16:27
Uklęknąć przed SUDARIUM

SUDARIUM – ŚWIĘTA CHUSTA to największy skarb Katedry San Salvador w Oviedo, złożony w kaplicy Camara Santa. Ta wspaniała relikwia to niewielki kawałek materiału (85 x 35 cm) ze śladami krwi i innych płynów fizjologicznych. Badania śladów krwi na Całunie Turyńskim i na Sudarium wykazały, że są to ślady krwi tej samej grupy AB, rozpowszechnionej wśród ludności Bliskiego Wschodu, ale niezwykle rzadkiej w średniowiecznej Europie.

Pierwotnie relikwia przechowywana była w Jerozolimie, w klasztorze św. Marka. W VII wieku, w czasie najazdu Persów, została ukryta w Oviedo leżącym w dalekiej Asturii. Tylko trzy razy w roku Sudarium wystawiane jest podczas uroczystej Mszy św. w Katedrze San Salvador: w Wielki Piątek, w Dniu Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Dniu św. Mateusza.

21 września 2016 (w Dniu św. Mateusza), podczas uroczystej Mszy w Katedrze San Salvador w Oviedo mogłam wzruszona uklęknąć przed tą wyjątkową relikwią – pamiątką Ukrzyżowania i Odkupienia.

W oczekiwaniu na Mszę:

Podniosła chwila wystawienia Sudarium:

Uroczystości towarzyszyła muzyka:

Po Mszy, spotkałam się przed Katedrą z Basią (która zaczynała swoje Camino) i Grażyną (która kończyła swoje Camino)smiley

Potem założyłam plecak i, pełna dobrej energii, wyruszyłam na swoje wymarzone CAMINO PRIMITIWO heart


Dodaj komentarz »