Camino de Santiago

Otwarte Ramiona Mojego Camino

07/2023
Otwarte Ramiona Mojego Camino

Tamara Frączkowska :: 06.07.2023 19:15
Droga Napoleońska - z SaintJean Pied-de-Port do Roncesvalles

Jakże cudowne było moje Camino Frances 2023 z Saint Jean Pied-de-Port do Burgosheart

W czerwcu 2023 roku przeszłam ok. 300 km Drogą niezwykłą, wydeptywaną milionami pielgrzymich stóp już od średniowiecza. To było moje szóste Camino i nie spodziewałam się, że jego uroda i historia aż tak mnie zachwycą.

Już pierwszy dzień był niezwykły: kultowa Droga Napoleońska, która wiedzie pielgrzymów przez Pireneje. Spodziewałam się skał, ale Pireneje zaskoczyły mnie cudownymi zboczami pokrytymi jakby miękkim, wilgotnym aksamitem, w różnych odcieniach zieleni. Widoki wprost oszałamiające.

Ale to trudny odcinek i to od razu pierwszego dnia, gdy jeszcze nie jesteśmy „rozgrzani”.

Niosąc w plecaku Credencial del Peregrino, po który trzeba czasem poczekać troszkę w kolejce,

wychodzimy z malowniczego SJPdP,

idziemy przez Orrison, przekraczamy (prawie niezauważalnie) granicę francusko – hiszpańską

i dochodzimy do Roncesvalles, gdzie czeka na nas ogromne Albergue de peregrinos de Roncesvalles (14 euro).

 Wg "Przewodnika dla Pielgrzymów" Szymona Pilarza (z którego korzystałam) ten etap, gdy idziemy Drogą Napoleońską, to 25,1 km. Wg moich pomiarów wyszło 27 km.

Gdy, jeszcze w domu, przygotowywałam sobie przybliżony harmonogram Drogi już wiedziałam, że tyle stromych kilometrów to dla mnie za trudne. Podzieliłam więc ten etap na dwa i tę opcję z całego sercaheart polecam wszystkim z Was, którzy nie jesteście pewni swojej kondycji.

Pierwszy dzień to ok. 8 km, najbardziej stromych na całej Drodze Napoleońskiej, do Orrison, gdzie jest Refugio Orrison (43 euro z kolacją).

Drugi dzień to ok. 19 km, również stromych.

Na tym odcinku skorzystałam z możliwości przewozu plecaka z Orrison do Roncesvalles (8 euro). To była bardzo dobra decyzja.

Jednak chcę podkreślić, że zdecydowana większość pielgrzymów przechodziła ten etap w całości i większość z plecakami. Tak więc dla osób z kondycją, a szczególnie troszkę przyzwyczajonych do stromizn, jest to na pewno do zrobienia.

Jeżeli chcielibyście skorzystać z „mojej” opcji to pamiętajcie, że w Orrison można płacić tylko gotówką, a miejsce trzeba zarezerwować – najlepiej 2-3 dni wcześniej.

Nie wiem, którą opcję wybierzecie, ale niezależnie od tego wyboru ta Droga Was nie tylko zmęczylaugh ale przede wszystkim oczarujeangel

Oprócz Drogi Napoleońskiej jest jeszcze drugi wariant przez Valcarlos: nieco krótszy i trochę łatwiejszy.


Dodaj komentarz »